0 850 532 3597 info@msds.com.tr 
Türkiye'nin Lider GBF Hazırlama Şirketi olarak 50000'nin üzerinde Güvenlik Bilgi Formu Hazırladık.
Güveniniz İçin Teşekkürler.
Site İçi Arama
 
 
Üye Olun Takip Edin!
 
Adınız
Soyadınız
E-Posta
Üye Olmak İstiyorum
Üyelikten Çıkmak İstiyorum
 
Arkadaşınıza Tavsiye Edin
 
Ad
Soyad
E-Posta*
*Tavsiye edeceğiniz E-posta
Tavsiye Et
 

Kimyasal Güvenlik Yönetimi ile igili yazılarımızı "Merhaba Dünya Merhaba Kimyasal Hayat" başlıklı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Teknik Destek  Rehberi
MSDS  / Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama Rehberi Tıklayın
Kimyasalların Envanterinin Kontrolü ve Kayıt Altına Alınması Hk. Tıklayın
Yönetmelikler Tıklayın
Risk Cümlecikleri  Tıklayın
Güvenlik Cümlecikleri  Tıklayın
Tehlike Sembolleri Tıklayın
Risk Notları  Tıklayın
 GHS Kodlama Sistemi Tıklayın
ADR 2011 Taşımacılık Sınıflandırma Sistemi Tıklayın
Etiketleme Rehberi Tıklayın  
Önemli Linkler Tıklayın
SVHC Listesi (REACH) Tıklayın
Kimyasal Güvenlik
Kartları Bankası  Tıklayın
Teknik Terimler Sözlüğü  Tıklayın
MSDS Bankası
 
 
Daha fazla bilgi için hemen arayın karşılıklı konuşalım.

0 216 337 83 83

info@msds.com.tr

"Türkiye'nin MSDS portalı"

 
  
 
follow us on
 
Güvenlik Bilgi Formu Grubuna Katılın MSDS Profesyonelleri ile Aynı Ortamda Olun

 
Merhaba MSDS - Material Safety Data Sheet

 

Merhaba

Kimyasal ürünler veya kimyasal ürün içeren malzemelerle yaşamaya o kadar çok alıştık ki potansiyel zararlarını düşünemeyecek kadar iç içeyiz. Kullandığımız kişisel bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri, duvarlarımızdaki boyalar, arabadaki motor yağı, ofisteki kalem, okuldaki tebeşir, gazetedeki mürekkep o kadar fazla ki neredeyse elimizi attığımız her yerde bir şekilde hayatımıza girmiş durumda.

Kimyasal ürünlerin insan ve çevreye verdiği zararların kontrol altına alınması amacı ile Birleşmiş Milletler ile başlatılan çalışmalar dünya çapında küresel uyum sistemi haline getirilmeye başlandı. Global Uyum Sistemi yada Küresel uyum sistemi dediğimiz GHS (Global Harmonised System) ile son yıllara kadar yürütülen çalışmalar son şeklini almaya başladı. Burada amaç kimyasal ürünlerin insan ve çevreye verdiği zararı minimumda ve kontrol altında tutmak.

Kimyasal ürünleri sınıflandırarak, bu sınıflandırma kriterlerine göre etiketlendirmek, ambalajlamak ve küresel dolaşımını aynı şekilde sağlamak esas olarak alındı. Kimyasalların taşınması, depolanması, elleçlenmesi veya söz konusu kimyasal madde veya karışıma maruz kalınması durumunda, alınacak tedbirler ile ilgili tüm dünyanın aynı şekilde düşünmesi bir anlamda aynı tedbir dilini konuşması sağlandı.

Avrupa Birliği de Global Uyum Sisteminden yola çıkarak kendi kriterlerini oluşturdu ve daha önce REACH tüzüğü ile kayıt altına almaya başladığı kimyasal ürünlerin üretim ve dolaşımına CLP-Classification,Labelling,Packaging- Sınıflandırma, Etiketleme, Ambalajlama- tüzüğünü ekleyerek küresel sisteme geçişi sağlamış oldu. Daha önce de benzer bir sistem kullanılıyordu fakat CLP ile GHS aynı dili kullanmaya başladı diyebiliriz.

Güvenlik Bilgi Form'ları -GBF (MSDS-Material Safety Data Sheet) da bu sistem içerisinde bir anlamda kimyasal ürünlerin kimlik kartları olmaya başladı. Gerek son kullanıcının gerekse üreticiden son kullanıcıya kadar tüm ara kullanıcıların kimyasal ürünle ilgili bilmesi gereken her şey GBF'lerde toplanmıştır. Ürünün üreticisi, içeriği, tehlikeleri, depolanması, elleçlenmesi, yangına karşı önlemler, maruziyet durumunda alınacak tedbirler, kimyasal özellikleri, çevreye ve insana verdiği zararlar, nakliyesine ait bilgiler vs gibi toplam 16 maddeden oluşan GBF'ler kimyasal ürünle ilgili gereken her tür bilgiyi içerirler.

Ülkemizde de dahil olmak üzere birçok ülke, küresel uygulamaların dışında yerel anlamda da uygulamalar  geliştirerek tehlikeli kimyasalların insan ve çevreye verebileceği zararlara karşı tedbirler almıştır. Dolayısı ile küresel anlamda aynı formatta olan GBF'ler ülkelere göre maruziyet sınırları, çevre ve atık prosedürleri, taşıma ve depolama durumları gibi konularda farklılıklar gösterebilmektedir. Dolayısı ile ürünün üretildiği ülkeden farklı bir yerel düzenlemeye sahip bir diğer ülkeye gitmesi durumunda GBF'lerin ilgili ülkenin diline ve uygulamalarına göre de düzenlenmesi gerekir.

Veya ithal edilen bir malın ülkemize girmesi ile Türkçe olarak tekrar hazırlanması ve "Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması Hakkında Yönetmelik" uyarınca akredite edilmiş bir uzman tarafından yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Ana Sayfaya Dön

MSDS Hazırlama Formuna Göz At

 

bizi takip edin